Şifalı Biktiler
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Mesaj Sayınız : 8

-50%
Le deal à ne pas rater :
-50% Baskets Nike Air Huarache Runner
69.99 € 139.99 €
Voir le deal

Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

Nede Kabus Görürüz ? [...]

+2
ayşe sekmen
ByFomara
6 posters

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

ByFomara

ByFomara
Site Kurucusu
Site Kurucusu

Kimse derin bir uykudan yatağında bir yılan ya da alevler içinde kaldığını görerek uyanmak istemez.Kötü rüyalar-hatta daha kötüsü kabuslar-sinir bozucu olmakla kalmayıp bütün bir uykuyu,hatta hayatınızı bile etkisi altına alabilir.Genelde çocuklrda yaygın olmasına rağmen kötü rüyalar hayat boyu sürebilir.İşte kabus görmenizin 6 nedeni:
1.Kaygı ve stres
Genellikle travmatik bir olay sonucunda ortaya çıkan kaygı ve stres,kabus görmenin temel nedenlerinden.Önemli bir ameliyat veya hastalık,sevilen birinin kaybı,kötü bir kazada kurban veya tanık olmak kabus görmenize neden olabilir.Fakat kabusun nedeni sadece travmatik olaylar değil.İşle alakalı veya ekonomik katgılar,boşanma veya taşınma gibi büyük yaşam değişiklikleri,kısaca gündelik kaygılarda kabusa neden olabilir.
2.Acı ve baharatlı yemekler
Neyi ne zaman yediğimizin gördümüz rüyalar üzerinde büyük bir etkisi var.Acı ve baharatlı yemekler vücut sıcaklığına ve metabolizma faaliyetleri arttirarak uykuda rahatsız olmanıza sebep olabilir.Bu aynı zamanda yatma vaktinden kısa bir süre önce yemek yeyenlerin genelde kabus görmelerinin de nedeni.
3.Yiyeceklerdeki yağ oranı
Kesin olmamakla birlikte,araştırmalar gösteriyorki,gün içinde ne kadar yağ oranı yüksek yiyecek tüketilirse,kötü rüya görme olasılığı da o kadar artıyor.Daha çok organik besinlere ağırlık verenler,gün boyu abur cubur tükenlere oranla daha seyrek kabus görüyorlar.
4.Alkol
Alkol,kısa vadede,uykuya daldırmakta etkili olsa da,erkenden uyanmaya sebep olduğu için zararlıdır.Fazla aolkol teketimi,kabus görmenin sebeplerinden biridir.Aynı zamanda,kabuslar,alkolu bırakan bünyelerde de sıklıkla görülmektedir.
5.İlaçlar
Antidepresanlar,yatıştırıcılar ve uyuşturucular gobi kimi ilaçlar,yan etki olarak kabusa sebep olabilir.Örneğin bir araştırmada,"Ketamin" adı verilen ve uyuşturucu olarak kullanılan maddeye bakıldığında,kötü rüyalara sebep olduğu kanıtlanmıştır.Benzer biçimde,sıtma hastalığının yaygın olarak görüldüğü bir ülkeye seyahat eden bir kişi "Lariam" adlı bir maddeyi kullandığında,ilginç kabuslar görebilir.
6.Hastalık
Grb gibi ateşli hastalıklar,bazen kabuslara neden olabilir.Uykuda nefesin kesilmesi ya da çok uyumak gibi giğer uyku bozuklukları da kabus görme sıklığını artırır.Kötü rüyalar veya kabuslar,belirli ölçüde olduğu sürece normal karşılanırken,uzmanlar,şiddet ve sertlik işeren rüyaların sıklıkla görülmesi halinde,bir terapiste danışılması gerekliliğini savunuyorlar.Ancak,tatlı uykular için yapılabilecek ilk adım,bu 6 faktörü ortadan kaldırmaya çalışmaktır.

https://sifalibitkiler.forumactif.com

ayşe sekmen

ayşe sekmen
Moderatör
Moderatör

bnde nedn kabus gördğmü merk etmştm p için saol

edaduman

edaduman
Moderatör
Moderatör

tesekurler

ayşe sekmen